Województwo zachodniopomorskie to region, który co roku sprzyja wielu turystom z różnych zakątków kraju i świata. Urlopowicze przyjeżdżają tutaj, żeby zaznać sielskiego wypoczynku i zwiedzić jedne z najładniejszych zabytków w Polsce. Region zachodniopomorski oferuje tonę rozmaitych lokacji, gdzie można zapoznać się z interesującą historią, skorzystać z rozrywkowych atrakcji, a także znaleźć wspaniałe miejsca na spacery.
W tym artykule przedstawimy najciekawsze zabytki w Zachodniopomorskiem, które obowiązkowo powinien odwiedzić każdy przyjezdny. Weźmiemy pod lupę różne miejscowości zachodniopomorskie, z wyjątkiem Szczecina, ponieważ to miasto zasługuje na odrębny artykuł, który można znaleźć pod tym linkiem.
Pałace w Zachodniopomorskiem warte odwiedzenia
Pałace w Polsce nigdy nie narzekają na brak zainteresowania, dlatego umieściliśmy je w pierwszej kolejności. Większość z tych przepięknych rezydencji potrafi oczarować swoją architekturą i zjawiskowym wnętrzem. Aczkolwiek są również i takie, po których została tylko garstka murów. Niemniej jednak każdy z tych zabytków wart jest uwagi podczas naszego pobytu w Zachodniopomorskiem.
Rzućmy teraz okiem na pałace w Zachodniopomorskiem, które warte są odwiedzenia:
Pałac w Stuchowie
Udając się do gminy Świeżno, od razu zauważymy ogromny budynek pałacowy, który wybudowano pod koniec XIX stulecia. Ta eklektyczna rezydencja ma dość niekonwencjonalne kształty, które zwieńcza gustowna wieżyczka. A jeżeli spojrzymy w stronę drzwi wejściowych, zobaczymy herb oraz inicjały dawnych właścicieli. Tak więc, jeśli mamy głowę do pałaców, wycelujmy w stronę Stuchowa i sprawdźmy ten niebanalny zabytek.
Pałac w Rybokartach
Ta angielska budowla neogotycka przyciąga swoim nienagannym urokiem, którym emanuje już od drugiej połowy XVIII wieku. Pałac Rybokarty to przepiękny budynek, który niejednokrotnie był remontowany i przebudowywany, dzięki czemu dzisiaj prezentuje się wręcz olśniewająco. Jeżeli wejdziemy do środka, będziemy mogli też ujrzeć bardzo ozdobne wnętrze z początku XIX wieku. Pamiętajmy o tym zabytku podczas zwiedzania województwa zachodniopomorskiego.
Pałac w Gostyniu
W tej niewielkiej wiosce usytuowany jest elegancki pałac z XIX wieku, który powstał dzięki rodzinie von Brockhusenów. Zwiedzając ten stylowy budynek, możemy podziwiać fronton z herbem rodowym, pięcioboczny wykusz, a także oszklony taras i oranżerię. Natomiast na tyłach pałacu znajduje się obszerny ogród, który jest również idealną lokacją na spacery w Zachodniopomorskiem. Rośnie tutaj wiele krzewów magnolii wijących się pośród wysokich drzew.
Pałac w Dargosławiu
Dargosław to również miejscowość w Zachodniopomorskiem, gdzie możemy zobaczyć kolejny pałac, który wybudowano w 1890 roku. Zabytek reprezentuje styl neoklasycystyczny i wyposażony jest w ozdobny balkon spoczywający na trzyosiowym ganku. Plusem jest fakt, że wewnątrz wciąż można zobaczyć oryginalne drzwi i okna drewniane. Jeśli interesują nas zabytkowe pałace, wstąpmy do Dargosławia podczas pobytu w Zachodniopomorskiem.
Pałac w Starogardzie
Nie jest to najlepiej zachowany zabytek w Zachodniopomorskiem, jednakże w dalszym ciągu oferuje kawał ciekawej historii. Dzisiaj pałac popada w coraz większą ruinę i wygląda na to, że chyba nic go już nie jest w stanie uratować. Faktem jest, że rezydencja została niemal doszczętnie zniszczona podczas działań wojennych. Dlatego dzisiaj możemy zobaczyć jedynie kilka ruin, które jeszcze ostały się z tamtego okresu.
Pałac w Skoczowie
Zbudowany w 1836 roku ten nietuzinkowy pałac emanuje stylem klasycystycznym, a wokół rezydencji rozpościera się wspaniały zespół parkowy, gdzie można wybrać się na przyjemny spacer podczas zwiedzania zabytków w Zachodniopomorskiem. Budynek jest podpiwniczony i składa się z dwóch kondygnacji. Całość zbudowana jest z cegły i drewna. Jeżeli jesteśmy pasjonatami zabytkowych pałaców, nie pomińmy tego miejsca, zwiedzając województwo zachodniopomorskie.
Pałac w Renicach
Zanim pojawił się pałac, wcześniej na jego miejscu stał dwór, którego właścicielami byli berliński bankier Hugo Oppenheim i jego żona Anna. W momencie, gdy rodzina Oppenheimów przejęła ten obiekt w 1905 roku, zafundowała mu małą przebudowę, dzięki której obiekt znacznie zyskał na swojej atrakcyjności. Jeżeli więc znajdziemy się w Renicach, zwiedzając region zachodniopomorski, dopilnujmy, abyśmy zahaczyli o ten nietuzinkowy budynek.
Pałac Giżynek w Stargardzie
Ten stargardzki zabytek nigdy nie narzeka na brak uwagi ze strony przyjezdnych. Wzniesiony w drugiej połowie XIX stulecia pałac reprezentuje styl neogotycki i stanowi jedną z lepszych atrakcji zabytkowych w regionie. W 1922 roku doczekał się rozbudowy, a ponadto udało mu się przetrwać horrory II wojny światowej. Jest to piękny obiekt zabytkowy, który warto odwiedzić, będąc na drodze najciekawszych zabytków Zachodniopomorskiego.
Pałac w Dreżewie
Dreżewo to malownicza miejscowość zachodniopomorskiej krainy, której średniowieczna architektura z łatwością dominuje nad całą resztą okolicznej infrastruktury. Na przestrzeni lat miejscowość Dreżewo wiele razy zmieniała swoich właścicieli, a jej XIX-wieczny pałac pełnił funkcję twierdzy obronnej. Obiekt można dojrzeć na niewysokim wzniesieniu, gdzie otoczony jest dorosłymi drzewami i tętniącym zielenią trawnikiem. Odwiedźmy tę zachodniopomorską atrakcję, jeśli znajdziemy się w okolicy.
Pałac w Otoku
Wzniesiony na styl budowli obronnej ten dobrze zachowany pałac pojawił się na mapie pod koniec XIX stulecia. Przez lata odgrywał różne role w życiu okolicznych mieszkańców, w pewnym momencie pełniąc nawet funkcję budynku szkoły rolniczej. Wewnątrz wciąż znajduje się obszerna sala balowa, jednak sam pałac powoli popada w coraz większą ruinę. Minusem jest również to, że nie wejdziemy do środka, ponieważ jest własnością prywatną. Jednak wciąż możemy podziwiać go z zewnątrz.
Muzeum Pałacowe w Trzebiatowie
Ten zachwycający pałac w regionie zachodniopomorskim powstał w XII wieku i jest jedną z tych atrakcji zabytkowych, które obowiązkowo powinien odwiedzić każdy turysta. Obiekt jest zadbany i bardzo stylowy, a do tego udostępnia bogatą kolekcję rozmaitych eksponatów. A to dlatego, że wewnątrz pałacu mieści się interesujące muzeum. Z kolei w pobliżu rezydencji płynie niewielka rzeczułka, która oferuje malownicze widoczki i doskonałe miejsca na spacery w Zachodniopomorskiem.
Najbardziej interesujące zamki w Zachodniopomorskiem
Zachodniopomorskie tereny to także cudowne zamki, które przetrwały wiele burzliwych okresów i w dalszym ciągu trwają na swoich miejscach. Być może zamków nie ma tak wiele, jak pałaców. Jednakże ich ciekawa historia i unikalne budownictwo sprawiają, że nie można przejść obojętnie obok tych zdumiewających zabytków. Możemy nawet wybrać się w te lokacje z całą rodziną, ponieważ te majestatyczne budowle potrafią zaprzeć dech w piersiach osobom w każdym wieku.
Oto jak prezentują się najbardziej interesujące zamki w Zachodniopomorskiem:
Zamek Biskupów Kamieńskich w Karlinie
Przyjeżdżając do Karlina, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest odwiedzenie tutejszego zamku, który wyraźnie wyróżnia się spośród pozostałych budynków tej malowniczej miejscowości. Ta czworoboczna rezydencja posiada cztery pomieszczenia ze sklepieniami gwieździsto- żebrowymi, a także gustowny kominek dwustronny w stylu gotyckim. W przeszłości zamek otoczony był murami obronnymi, ale dzisiaj nic już po nich nie zostało. Jednakże samo zamczysko wciąż jest doskonałym miejscem do odwiedzin podczas urlopu w Zachodniopomorskiem.
Zamek Joannitów w Swobnicy
Jeżeli gustujemy w zamkowych zabytkach, warto pojawić się w Swobnicy, gdzie mieści się Zamek Joannitów, który pręży się dumnie w pobliżu linii brzegowej Jeziora Grodzkiego. Przy obiekcie znajdują się pozostałości po otaczających budowlę fosach, które czerpały wodę właśnie z tego jeziora. Zamek powstał pod koniec XIV stulecia, a dzisiaj – wraz ze swoją basztą – stanowi znakomity punkt widokowy i oferuje kawał zachodniopomorskiej historii.
Nowy Zamek w Płotach
Nowy Zamek w Płotach powstał dzięki inicjatywie rodziny Ostenów, która wybudowała ten obiekt w latach 1606-1618. Wcześniej Ostenowie mieszkali w sąsiednim zamku w Płotach, ale w 1577 roku sprzedali budynek Blucherom. Jednakże ze względu na to, że nie chcieli opuszczać Płotów, postanowili wybudować Nowy Zamek, który był bardzo podobny do swojego poprzednika. Jest to fantastyczna atrakcja zabytkowa regionu zachodniopomorskiego, który możemy śmiało zwiedzić razem z dziećmi.
Zamek Joannitów w Świdwinie
Zamek dekoruje Świdwińską panoramę już od końca XIII wieku – gdy został zbudowany za sprawą margrabiów brandenburskich. Zamek miał pełnić funkcję obronnej warowni, w związku z czym cechuje go masywne i bardzo trwałe wykonanie. Jednymi z właścicieli obiektu byli Wedlowie, którzy sprzedali budowlę zakonowi krzyżackiemu na początku XIV stulecia. Zamek ten to prawdziwa gratka dla miłośników historii i jedna z najstarszych atrakcji w Zachodniopomorskiem.
Najpiękniejsze zabytki sakralne Zachodniopomorskiego
Wśród zabytków sakralnych województwa zachodniopomorskiego można wymienić tak wiele obiektów, że pewnie powstałaby z tego dość gruba książka. W związku z tym postanowiliśmy zredukować ich liczbę do najbardziej cenionych zabytków tego typu, które porozrzucane są po całym obszarze zachodniopomorskim. Wiele z nich reprezentuje bardzo zamierzchłe czasy, dzięki czemu odwiedzanie tych miejsc staje się nad wyraz osobliwe.
Zapoznajmy się więc z najpiękniejszymi zabytkami sakralnymi Zachodniopomorskiego:
Kolegiata w Stargardzie
Ta majestatyczna budowla przyciąga turystów bardziej niż najsilniejszy magnes świata. A wszystko dlatego, że jej masywne kształty i zachwycająca architektura sprawiają, że obok tego obiektu nie przejdzie obojętnie żaden miłośnik staroświeckiego piękna. Świątynia bezsprzecznie należy do grupy najwspanialszych zabytków Zachodniopomorskiego, a jej gotycka sylwetka już z daleka pozwala dojrzeć to niesamowite dzieło sztuki.
Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP w Renicach
Zabytki sakralne to zawsze udany pomysł na satysfakcjonujące zwiedzanie, szczególnie jeżeli na naszej ścieżce pojawiają się takie klejnoty jak Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowana prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku świątynia była jedną z najczęściej odwiedzanych w okolicy. Niestety budynek nie przetrwał próby czasu, z racji czego w XVII wieku na jego miejscu powstał nowy kościół, który stworzono z udziałem elementów wcześniejszego przybytku.
Kościół Rzymskokatolicki pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie
Trzebiatów to bardzo piękna miejscowość z naprawdę imponującą świątynią. Jeżeli będziemy spacerować ulicą Lipową, dojdziemy do Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Budynek datowany jest na XIII wiek i przez lata swojego istnienia odgrywał różne role, w tym Szkoły Łacińskiej, kościoła protestanckiego, kościoła katolickiego i sanktuarium maryjnego. Natomiast w latach 80. XX wieku doczekał się szczegółowego remontu. Obowiązkowa atrakcja do zwiedzenia w Zachodniopomorskiem.
Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu
O Bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu wiadomo, że powstała w pierwszej połowie XIV wieku, zajmując miejsce wcześniejszego kościoła pw. św. Mikołaja. Na przestrzeni lat swojego istnienia świątynia była kilkukrotnie remontowana i rozbudowywana, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać dwie wspaniałe wieże i przepiękne elementy architektury z różnych epok. Jest to zabytek, który definitywnie należy odwiedzić podczas wycieczki na zachodniopomorskie obszary.
Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach
Przyjeżdżając do tej miejscowości, koniecznie musimy zobaczyć Kaplicę Rzymskokatolicką Templariuszy pw. św. Stanisława Kostki. Ten przepiękny budynek składa się tylko z jednej nawy, ale za to przyciąga swoim zachwycającym wystrojem, pełnym cudnych zdobień i dekoracji. Zbudowana w stylu gotyckim ta XIII-wieczna świątynia stanowi dziś jeden z najlepszych zabytków regionu zachodniopomorskiego.
Kościół NMP Królowej Świata w Stargardzie
Tutaj mamy kolejny zabytek sakralny, który wspaniale prezentuje się na mapie Stargardu. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie powstał w XIII-XIV wieku i dziś jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w mieście, oferując turystom takie atrakcje jak barokowy ołtarz główny, XVII-wieczna ambonę, a także XV-wieczne polichromie. Nie możemy ominąć tego zabytku, zwiedzając Zachodniopomorskie.
Ruiny Kościoła w Trzęsaczu
Trzęsacz to kolejna miejscowość zachodniopomorska, gdzie możemy zobaczyć jeden z najciekawszych zabytków tej części kraju. Co prawda, są to już tylko sromotne ruiny, jednak w dalszym ciągu potrafią zainteresować turystów swoją historią. Jeżeli udamy się do Trzęsacza, spędzając wakacje w Zachodniopomorskiem, zatrzymajmy się na chwilę przy tym relikcie przeszłości, ponieważ została już po nim jedynie południowa ściana.
Najładniejsze budynki zabytkowe w województwie zachodniopomorskim
Zachodniopomorskie oferuje wiele wspaniałych obiektów zabytkowych, wśród których można też znaleźć interesujące budynki. Ich piękna architektura i oryginalne rozwiązania potrafią wprawić w zachwyt każdego pasjonata starodawnej estetyki, z racji czego co roku odwiedzane są przez tony turystów.
A jeżeli chcecie poznać najładniejsze budynki zabytkowe w województwie zachodniopomorskim, oto one:
Ratusz w Chojnie
Wszystkie osoby, które wybierają się na wycieczkę do Chojna, nie mogą pominąć tego pięknego ratusza, ponieważ obiekt jest tak imponujący, że znajduje się w grupie najokazalszych budowli tego typu w całym kraju. Ten niezwykle bogaty architektonicznie ratusz posiada wiele osobnych gzymsów, rozet, koronkowych szczytów i olśniewających zdobień. Ratusz powstał w XIV wieku, żeby dzisiaj pełnić funkcję jednego z najlepszych zabytków regionu zachodniopomorskiego.
Ratusz w Kołobrzegu
Jeżeli pragniemy zobaczyć jeden z najpiękniejszych ratuszów miejskich, odwiedzając Zachodniopomorskie, powinniśmy się wybrać do Kołobrzegu. Na środku tego nadmorskiego miasta stoi neogotycki ratusz z pierwszej połowy XIX stulecia. Budynek postawiono na miejscu dawnego ratusza, a jego cechy charakterystyczne to przykuwająca wzrok architektura, wieża zegarowa z herbami miasta oraz wyrzeźbiona maska Jakuba Adebara.
Zespół dworski Świerzno
Jeżeli cenimy sobie zwiedzanie zabytków na zielonym łonie Matki Natury, nie musimy szukać dalej niż zespół dworski Świerzno. A to dlatego, że ten obszar skupia w sobie jeden z najbardziej wartościowych reliktów Pomorza. Dwór należał do rodziny Flemmingów, a jego powstanie datuje się na pierwszą połowę XVIII stulecia. Ponadto, obiekt otoczony jest pięknym lasem, gdzie można wybrać się na jedne z najbardziej relaksujących spacerów w Zachodniopomorskiem.
Inne atrakcje zabytkowe regionu zachodniopomorskiego
Region zachodniopomorski jest bardzo bogaty pod kątem zabytkowej infrastruktury, czego dowodem mogą być również poniższe atrakcje. Każdy z tych obiektów oferuje zupełnie inne doznania, dzięki czemu czeka nas iście zróżnicowana podróż w czasie. Wybierzmy się więc na tę wspaniałą wyprawę i zafundujmy sobie niezapomniany urlop.
Sprawdźmy zatem, jakie atrakcje zabytkowe można jeszcze zwiedzić na zachodniopomorskich terenach:
Mury obronne w Stargardzie
Jeżeli gustujemy w pozostałościach murów obronnych z zamierzchłych epok, te w Stargardzie definitywnie nas zainteresują. Jest to pokaźny zespół fortyfikacji, który biegnie wokół najważniejszych obszarów miasta. Mury zostały wzniesione w XIII wieku, co już powinno być wystarczającym powodem, aby odwiedzić ten piękny zabytek w Zachodniopomorskiem. Do dzisiaj zachowało się ponad kilometr tych zabytkowych fortyfikacji.
Wieża Zamkowa w Golczewie
Nieopodal jeziora możemy natrafić na pojedynczą wieżę zamkową, która góruje nad tym terenem od początku XIV wieku. Jest to ostatni element Zamku Biskupów Kamieńskich, który wybudował książę Bolesław IV. Niegdyś mieścił się tutaj nie tylko zamek z wieżą, ale również fosy i mury obronne. Dzisiaj ostała się jedynie wieża, której barczysta sylwetka każdego roku przyciąga do siebie liczne osoby odwiedzające obszary zachodniopomorskie.
Wieża ciśnień w Renicach
Jeżeli chodzi o tę wyniosłą wieżę, została wzniesiona pod koniec XIX stulecia, a do jej budowy wykorzystano kamień i czerwoną cegłę. Obiekt należy do zespołu pałacowego, który widnieje w rejestrze zabytków. Należy też dodać, że w pobliżu wieży znajduje się piękny park i jeszcze piękniejszy ogród, które są świetnymi miejscami na spacery w Zachodniopomorskiem. A sama wieża to absolutna perełka wśród polskich zabytków.
Latarnia Morska w Kołobrzegu
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to potężna warownia zbudowana z czerwonej cegły. Tak właśnie przedstawia się latarnia morska, która mieści się w Kołobrzegu. Obecnie znajduje się pod opieką Urzędu Morskiego w Słupsku, dzięki czemu możemy ją nie tylko podziwiać z zewnątrz, ale także wejść do środka. Jeżeli więc chcemy ujrzeć piękną panoramę, podziwiając ją z zabytkowego obiektu, po prostu odwiedźmy Kołobrzeg.
Góra Czcibora
Jeżeli mamy ochotę na małą wspinaczkę, warto skierować się w stronę góry Czcibory, gdzie możemy wejść na sam szczyt, korzystając z 270 kamiennych schodów. Na miejscu rzuci nam się w oczy Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą, na którym widnieje podrywający się do lotu orzeł. Pomnik upamiętnia Czcibora – jednego z dowódców wojsk polskich pod Cedynią. Jest to świetne miejsce w Zachodniopomorskiem nie tylko pod kątem zabytkowym, ale również i widokowym.
Czy zwiedzanie zachodniopomorskich zabytków to dobry pomysł?
Jak można zauważyć na powyższej liście, atrakcji zabytkowych w Zachodniopomorskiem z pewnością nie brakuje. Mało tego, są to tylko najpopularniejsze miejsca w tym regionie, bo – prawdę mówiąc – jest ich znacznie, znacznie więcej. W związku z tym, jeśli bijemy się z myślami, czy powinniśmy wkroczyć na ścieżkę zachodniopomorskich zabytków, możemy przestać się zastanawiać i zamiast tego błyskawicznie obrać kierunek na północny zachód Polski.
Warto przeczytać
Strażacy wspierają mieszkańców Wyspy Chrząszczewskiej w transporcie do Kamienia Pomorskiego z powodu zalanej drogi
Konkurs o dofinansowanie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego dla organizacji kulturalnych
Rozwój infrastruktury kolejowej w województwie zachodniopomorskim w 2024 roku znacznie poprawia komfort podróżowania