Nici rozpuszczalne są wykorzystywane do scalania przerwanych tkanek oraz powłok, gdy rana nie wymaga długiego wsparcia. Po wygojeniu się operowanego miejsca, szwy ulegają samoistnemu wchłonięciu. Aby jednak cały proces gojenia się rany przebiegał prawidłowo, powinniśmy w prawidłowy sposób o nią dbać. Jak pielęgnować ranę, na którą założono nici rozpuszczalne?
Szwy rozpuszczalne – zastosowanie
Nici rozpuszczalne charakteryzują się dużą elastycznością. Są one stosowane wtedy, gdy czas podtrzymywania konieczny do wygojenia rany nie jest długi – podtrzymują tkanki do momentu, aż się ona nie zabliźni.
Nici wchłanialne znajdują zastosowanie w zabiegach ginekologicznych, przykładowo podczas zszywania krocza, jak również okulistycznych czy stomatologicznych. Medycy wykorzystują je również przy zabiegach, kiedy bardzo istotny jest efekt estetyczny, ponieważ użycie szwów rozpuszczalnych oraz wykorzystanie odpowiednich technik szycia zmniejszają prawdopodobieństwo pozostawienia blizn. Właśnie dlatego te nici są tak często stosowane w czynnościach wiążących się z chirurgią plastyczną. Nici rozpuszczalne to także doskonałe rozwiązanie, jeśli nastąpi konieczność zamykania rany u dziecka – dzięki temu nie narażamy malucha na dodatkowy stres, unikając kolejnej wizyty w szpitalu, aby zdjąć szwy.
Szwy rozpuszczalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ważne jest jednak, aby placówka medyczna zaopatrywała się w materiały najwyższej jakości. Tutaj znajdziesz nici chirurgiczne wchłanialne o różnej grubości oraz parametrach, które gwarantują skuteczne wsparcie w gojeniu się rany.
Nici rozpuszczalne – jak długo czekać?
Nici rozpuszczalne ulegają wchłonięciu wraz z gojeniem się rany. Jak długo trzeba jednak czekać, aż całkowicie znikną? Niestety odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Prawdopodobnie będziemy musieli czekać około 2 tygodnie, by proces rozpuszczania nici się rozpoczął. Całkowite wchłonięcie szwów zajmuje jednak dłużej – od 2 do 6 miesięcy.
Rozpuszczanie szwów może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wpływa na to przede wszystkim materiał, z jakiego wyprodukowano nici, a także głębokość rany. Nie można również zapomnieć o istocie naszego stanu zdrowia i stosowania się do lekarskich zaleceń, dbania o gojące się miejsce.
Jak dbać o ranę, na którą założono szwy rozpuszczalne?
Lekarz powinien nas poinformować, jak w prawidłowy sposób dbać o gojące się miejsce. Musimy bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń, aby uniknąć jakichkolwiek niepożądanych infekcji. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Czyszczenie rany
Czyszczenie rany, na którą założono szwy rozpuszczalne powinno przebiegać bardzo delikatnie. Nigdy nie wolno go mocno szorować! Stosujmy w tym celu środek, który polecił nam lekarz. Z pewnością nie powinniśmy korzystać z preparatów, które mogą działać drażniąco na skórę. Dodatkowo, ważne by opatrunek był suchy i czysty – zwykle należy go zmieniać 1-2 razy na dzień.
Powinniśmy również zapomnieć o zdrapywaniu strupów, które pojawią się na szwach! To naturalny element procesu zamykania się rany. Drapiąc ranę możemy sobie tylko zaszkodzić – lepiej uzbroić się w cierpliwość i nie szperać w szwach.
Moczenie rany
Przez kilka tygodni po zabiegu należy zrezygnować z dłuższych kąpieli i postawić na prysznic. Podczas mycia powinniśmy uważać, by nie kierować strumienia wody bezpośrednio na ranę, a także nie myć jej mocnym mydłem.
Wysiłek fizyczny
Powinniśmy na kilka tygodni zapomnieć o intensywnym wysiłku fizycznym, a także dźwiganiu dużych ciężarów. Jeśli będziemy się przeciążać, skóra dookoła rany ulegnie rozciągnięciu, co może poskutkować uszkodzeniem szwów i rozejściem się rany. Nie możemy jednak nieprzerwanie leżeć w łóżku, gdyż wtedy istnieje ryzyko powstania zrostów. Musimy znaleźć złoty środek.
Ubrania
Nie możemy zapominać o odpowiednich ubraniach. Warto postawić na elementy garderoby, które nie będą uciskały czy obcierały rany. Dodatkowo, lepiej wybierać ubrania wykonane z oddychającego materiału.
Pamiętaj o tym!
Jeśli odczuwasz duży ból związany z obecnością szwów, skonsultuj się z lekarzem. Podobnie w sytuacji, gdy zauważysz zaczerwienienie lub obrzęk miejsc, w których założono szwy rozpuszczalne. Niepokojącym sygnałem są dreszcze i gorączka, a także ogólne złe samopoczucie. Jeśli szwy ulegną przerwaniu lub poluzowaniu, zgłoś to medykowi!
Bardzo ważne jest, aby codziennie sprawdzać ranę. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, koniecznie poinformuj o tym lekarza.
Warto przeczytać
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada serię podejrzanych pożarów na wyspach Międzyodrza
Archiwum Państwowe w Szczecinie wzbogaciło się o cenne zasoby historii lokalnej
Kolejny pożar w Siadle Dolnym: Strażacy i samoloty ponownie w akcji