Przeglądając ogłoszenia dotyczące nieruchomości, możemy spotkać się z różnymi ich określeniami, jak np. mieszkalne, przemysłowe czy komercyjne. Te ostatnie to jedne z częściej spotykanych na rynku. Czym są i jakie jest ich przeznaczenie?
Podział nieruchomości
Mając na uwadze klasyfikację prawną, w Polsce funkcjonują 3 rodzaje nieruchomości: gruntowe, budynkowe i lokalowe. Pierwszą grupę można dodatkowo podzielić na grunty rolne oraz nierolnicze. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są lub mogą być wykorzystywane do produkcji rolnej (roślinnej, zwierzęcej, ogrodniczej, sadowniczej i rybnej). Te drugie to ziemie z potencjalną możliwością zabudowy usługowo-handlowej.
Nieruchomości budynkowe są trwale związane z gruntem, ale nie stanowią części składowej nieruchomości gruntowej, a na podstawie specjalnych przepisów są odrębnym przedmiotem własności. Natomiast w obrębie niektórych budynków istnieje możliwość wydzielenia nieruchomości lokalowych, czyli takich części budynku, które spełniają przesłankę samodzielności. Można w ten sposób wyróżnić lokale mieszkalne i użytkowe.
Nieruchomości komercyjne – definicja
Mając na uwadze powyższą klasyfikację, naturalnie nasuwa się pytanie, gdzie w tym zestawieniu jest miejsce dla nieruchomości komercyjnych? Chociaż w ustawodawstwie próżno szukać ich prawnej definicji, można stworzyć ją w oparciu o praktykę. Tym terminem określa się bowiem te nieruchomości, które zostały zbudowane z myślą o prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno całe budynki, jak i pojedyncze lokale. Ważnym aspektem nieruchomości komercyjnej jest to, że powinna być odpowiednio przystosowana do prowadzenia działalności gospodarczej, a także nie może być zamieszkana.
W ramach nieruchomości komercyjnych można wyróżnić kolejne podgrupy. Są to np. nieruchomości biurowe, z których chętnie korzystają zarówno mniejsze jak i większe przedsiębiorstwa. Inny rodzaj to nieruchomości usługowe – tutaj przykład mogą stanowić choćby powierzchnie magazynowe, hotele czy lokale gastronomiczne. Ostatnia podgrupa to nieruchomości handlowe, takie jak sklepy, galerie, miasteczka handlowe czy butiki. Dodatkowo, istnieją także działki przeznaczone pod zabudowę komercyjną, na których mogą powstać budynki z którejś z powyższych podgrup.
Szczególnym rodzajem nieruchomości są budynki o mieszanym charakterze, tzw. mixed-use, w których część lokali (np. na parterze) pełni rolę komercyjną, zaś inne lokale mają charakter mieszkalny. Można z nimi coraz częściej spotkać się głównie w dużych miastach, ale nie tylko.
Inwestycje w nieruchomości komercyjne
Mając już zdefiniowane pojęcie nieruchomości komercyjnych, możemy przejść do omówienia kwestii inwestycji w ten typ budynków bądź lokali. Wyszukanie odpowiednich obiektów nie jest wcale łatwe, wymaga bowiem pewnej wiedzy i zorientowania w sytuacji rynkowej. Nie każda nieruchomość, którą znajdziemy w różnego rodzaju ogłoszeniach, będzie stanowiła atrakcyjną inwestycję. Dlatego warto szukać ofert, w których otrzymamy coś więcej (np. aktualny MPZP), niż tylko informację o samej nieruchomości i cenie.
Szeroką ofertę powierzchni i budynków o przeznaczeniu komercyjnym i mieszkalnym ma Orange Polska, obecnie jest to ponad 400 nieruchomości w całej Polsce przeznaczonych na sprzedaż. Firma posiada także powierzchnie biurowe, usługowo-handlowe i magazynowe do wynajęcia w atrakcyjnych lokalizacjach. Co istotne, specjaliści Orange, wspierają inwestorów na każdym etapie, doradzając w wyborze odpowiednich gruntów czy lokali.
Wiele z oferowanych przez Orange nieruchomości pochodzi z czasów, kiedy technologie telekomunikacyjne wymagały znacznych powierzchni na potrzeby urządzeń technicznych. Wraz z postępem technologicznym, sytuacja się zmieniła i wiele nieruchomości nie jest już firmie potrzebnych do prowadzenia biznesu. Dlatego może dziś zaoferować szereg interesujących nieruchomości komercyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach biznesowych.
Warto przeczytać
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada serię podejrzanych pożarów na wyspach Międzyodrza
Archiwum Państwowe w Szczecinie wzbogaciło się o cenne zasoby historii lokalnej
Kolejny pożar w Siadle Dolnym: Strażacy i samoloty ponownie w akcji