Szczecin to jedno z tych miast, o których za dużo się nie słyszy. Nie jest w centrum uwagi, ale to nie znaczy, że nie warto go odwiedzać. Ma długą i dramatyczną historię, którą można zobaczyć, wędrując po mieście. Szczecin to serce województwa zachodniopomorskiego, które oferuje najciekawsze miejsca do zwiedzania w całym regionie. Sprawdźmy więc, jak wyglądają najlepsze atrakcje Szczecina.
Co warto zobaczyć w Zachodniopomorskiem – pomniki i muzea w Szczecinie
Rozpocznijmy może naszą wycieczkę po Szczecinie, kierując się w stronę jednych z najstarszych zabytków w Zachodniopomorskiem. Szczecin jest domem dla różnych muzeów i pomników, które upamiętniają najważniejsze wydarzenia regionu zachodniopomorskiego. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zabytki warto zwiedzić w Szczecinie podczas rodzinnego urlopu, wyjazdu we dwoje albo weekendowego wypadu z przyjaciółmi.
Oto najpiękniejsze pomniki i zabytki Szczecina – stolicy województwa zachodniopomorskiego.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie to budowla rodem z czasów średniowiecza, która w przeszłości stanowiła siedzibę książąt pomorskich. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. I można by rzec, iż jest to prawdziwy cud, że obiekt przetrwał bombardowania podczas drugiej wojny światowej.
Oczywiście po wojnie Zamek Książąt Pomorskich wymagał solidnego remontu. Jednakże teraz imponująco góruje nad Odrą i szczecińskimi kamienicami. To miejsce wielu wystaw i wydarzeń miejskich, zwłaszcza tych związanych ze średniowieczem i starożytnością. Jest to zachwycające miejsce dla miłośników historii obszaru zachodniopomorskiego.
Wały Chrobrego w Szczecinie
Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zachodniopomorskiem. Jeśli podejdziemy do kiosku i zakupimy pocztówkę ze Szczecina, to jest bardzo prawdopodobne, że będą na niej widniały Wały Chrobrego.
Położone nad Odrą Wały Chrobrego stanowią oczko w głowie wszystkich mieszkańców Szczecina. Cały kompleks składa się z tarasów widokowych, rozmieszczonych na różnych wysokościach. Widok rozpościera się tutaj na ulicę Jana z Kolna i rzekę Odrę, a także Trasę Zamkową – główną drogę wjazdową do centrum miasta.
Natomiast nowo wyremontowana fontanna przyciąga uwagę turystów, mieniąc się kolorowymi światłami na czystych ścianach z piaskowca.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe ma swoje lokalizacje w całym mieście. Aczkolwiek Gmach Główny jest częścią kompleksu Wały Chrobrego. Jest to miejsce wielu wystaw – niektóre są stałe, jak wystawa afrykańskiej wioski, podczas gdy inne są czasowe.
Bardzo dużym atutem Muzeum Narodowego jest również taras widokowy na szczycie. Jest to jeden z wielu tarasów w Szczecinie. Jednakże pięknych widoków nigdy za wiele. Taras ten ma jedną wielką zaletę: dysponuje otwartym balkonem na świeżym powietrzu. A to oznacza, że odwiedzający nie są oddzieleni od przepięknych pejzaży szklaną szybą.
Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
Prawdopodobnie jest to najnowsze muzeum w mieście. Znajduje się w miejscu starej, nieczynnej zajezdni tramwajowej. Teraz nie jest to już tylko dom dla tramwajów, ale także wielu oldschoolowych samochodów, autobusów i rowerów, a także odbiorników radiowych i wielu innych rodzajów sprzętu, o jakich nawet nam się nie śniło.
A dla fanów tramwajów, którzy zawsze marzą o przejażdżce tą szynową taksówką, Muzeum Techniki i Komunikacji przygotowało profesjonalny symulator. Teraz każdy z nas może pełnić funkcję motorniczego, siedząc w tramwajowej kabinie. Symulator jest tak zaawansowany, iż naprawdę możemy poczuć, że krążymy po ulicach miasta.
Naklepsze zabytki w Zachodniopomorskiem – kościoły i cmentarze w Szczecinie
Region zachodniopomorski to także liczne kościoły i cmentarze, które od wieków stanowią historyczną wizytówkę północno-zachodniej części Polski. Idąc tropem wiekowych świątyni i miejsc pochówku, naszą wędrówkę powinniśmy zacząć od Szczecina, a zwłaszcza od Cmentarza Centralnego, który jest jednym z największych cmentarzy na Starym Kontynencie.
Tak więc, jeżeli interesują Was najstarsze zabytki województwa zachodniopomorskiego, to poniżej znajdziecie jedne z najważniejszych.
Fontanna przy Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha
Już sam kościół jest pięknym zabytkiem województwa zachodniopomorskiego. Jednak nie należy też pomijać wspaniałej fontanny. Jest to stosunkowo nowe miejsce w szczecińskiej przestrzeni publicznej, które zdążyło już sobie zyskać duże uznanie wśród szczecinian.
I chociaż fontanna nie jest największa, jest za to arcypiękna, zwłaszcza o zachodzie słońca. Nocą rozświetla ją tęcza magicznych kolorów. Natomiast pośrodku fontanny – tuż nad basenem – znajduje się mały chodnik, po którym można się przespacerować.
Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie
Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła jest drugą najwyższą budowlą w Szczecinie. Mierzy ponad 110 metrów i wznosi się wysoko ponad dachami domów. Wewnątrz ogólny wygląd jest dość ascetyczny, ale nie dotyczy to zabytkowych organów. Zakres dźwięków, jakie jest w stanie wydać z siebie ten niebanalny instrument, jest po prostu zdumiewający.
Z kolei na szczycie znajduje się taras widokowy. Dobrą wiadomością jest to, że taras otwarty jest dla wszystkich. A jeszcze lepszą jest, że zainstalowano tu dwie windy, więc nie musimy wspinać się po tysiącach schodów. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków w Zachodniopomorskiem.
Cmentarz Centralny w Szczecinie
Z reguły cmentarze kojarzą się ze smutkiem i żałobą, i nie są odwiedzane zbyt często. Jednak w przypadku Szczecina jest inaczej, ponieważ Cmentarz Centralny jest trzecim co do wielkości w Europie. Może to zabrzmieć dziwnie, ale Cmentarz Centralny to wspaniałe miejsce na spacery w Szczecinie – zwłaszcza jesienią, kiedy liście są żółtawe i spadają z drzew.
Cmentarz oferuje spacery tematyczne śladami przedwojennych mieszkańców Szczecina. Jak wiadomo, miasto jest emocjonalnie związane z morzem. Z tego względu jednym z najważniejszych miejsc jest to, które upamiętnia zaginionych na morzu.
Aktywne atrakcje w Zachodniopomorskiem – zwiedzanie Szczecina
Aktywności ruchowej nigdy nie powinno nam zabraknąć. Dzięki temu mamy znacznie większe szanse na zachowanie naszego zdrowia, a także na świetną zabawę w pojedynkę lub w towarzystwie. Jedne z najlepszych atrakcji aktywnych woj. zachodniopomorskiego występują właśnie w Szczecinie. Jest ich bardzo wiele, dlatego postanowiliśmy zawęzić je do kilku z tych najbardziej popularnych.
Jeżeli szukacie doskonałych miejsc w Szczecinie, które skrywają w sobie wspaniałe atrakcje aktywne, zapraszamy do zapoznania się z ich złotą piątką.
Podziemia Szczecina
Nie wszyscy wiedzą, że Szczecin dysponuje imponującym kompleksem podziemnych tuneli i bunkrów, będącym pamiątką po wielu bitwach. Nadal nie wiadomo, jak rozległa jest ta podziemna sieć. Dlatego obecnie do obejrzenia jest tylko jedna jej część.
Odwiedziny w podziemiach składają się z dwóch wycieczek tematycznych. Pierwszą jest wycieczka szlakiem drugiej wojny światowej, a druga szlakiem zimnej wojny. Obie wycieczki zorganizowane są w taki sposób, aby odtworzyć w turystach niepokojące wrażenie tych ciężkich czasów.
Pamiętajmy też, aby ubrać się w cieplejszą odzież, ponieważ na dole jest nieco zimniej niż na powierzchni. A teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak włożyć kask ochronny i udać się na wyprawę w głąb burzliwej przeszłości Szczecina.
Tarzania – Parki Linowe Szczecin
Jeśli nie cierpimy na lęk wysokości, to zdecydowanie jest to miejsce, jakie musimy zaliczyć, zwiedzając województwo zachodniopomorskie i najciekawsze atrakcje w Szczecinie. Tarzania oferuje wysportowanym śmiałkom wymagającą wspinaczkę, a także zjeżdżalnie linowe, które biegną kilka metrów nad ziemią. Brzmi przerażająco, prawda?
Jednak spokojnie, nie musimy się martwić, bo wszystkie wycieczki są całkowicie bezpieczne, a turyści przez cały czas znajdują się pod baczną opieką profesjonalnych instruktorów. Do wyboru są cztery wycieczki, na które składają się wycieczka zielona, niebieska, czerwona i tyrolska.
Kajakowanie na Odrze w Szczecinie
Jednym z najmocniejszych atutów Szczecina jest woda, która otacza całe miasto. Naprawdę, wszędzie jej pełno. Odra i jezioro Dąbskie dają wszystkim mieszkańcom i turystom możliwość poznania dzikiej przyrody i środowiska wodnego w promieniu kilku kilometrów od centrum miasta. Jest to świetne miejsce w Szczecinie dla całych rodzin.
A najprostszym sposobem na zasmakowanie tej atrakcji, jest wypożyczenie kajaka. Najlepiej wybrać się na wyprawę z grupą przyjaciół i po prostu płynąć z nurtem. Teren do zwiedzania jest ogromny. Można nawet wybrać się nad jezioro Dąbskie, żeby zobaczyć wrak betonowca o nazwie Urlich Finsterwalde. Statek został zbudowany w 1941 roku, a zniszczony w 1945 roku – przez bombardowania. Od tamtego czasu wrak wegetuje w północnej części jeziora.
I nie zapominajmy też o wizycie w porcie, gdzie panuje iście industrialna atmosfera.
Floating Arena w Szczecinie
Floating Arena to basen olimpijski, który pełnił funkcję areny Mistrzostw Europy w 2010 roku. A dzisiaj zaspokaja wodne pragnienia mieszkańców i turystów. Basen jest otwarty zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych sportowców i profesjonalistów.
A jeżeli nie chcemy lub nie lubimy pływać, to też możemy wpaść z wizytą, żeby obejrzeć jedno z wielu wydarzeń, jakie basen organizuje każdego roku. Może to być dobra okazja do obejrzenia dyscyplin sportowych spoza głównego nurtu, takich jak piłka wodna.
Gubałówka i sporty zimowe w Szczecinie
Gdybyśmy zapytali kogoś o dojazd na Gubałówkę, bez wątpienia zostalibyśmy skierowani do Zakopanego. Niespodzianka! W Zachodniopomorskiem, a dokładniej w Szczecinie też znajduje się miejsce o tej samej nazwie. Jest to oczywiście trasa narciarska, na której maniacy sportów zimowych mogą zatracić się w swojej pasji.
Gubałówka składa się z dwóch tras, z których obie liczą około 300 metrów długości. Naturalnie, są czynne tylko w okresie zimowym. A oprócz szaleństw na stokach narciarskich, można się też skusić na wypad na lodowisko albo do snowparku. Są to jedne z najlepszych rozrywek w Zachodniopomorskiem.
Wypoczynek w Zachodniopomorskiem – najlepsze miejsca na spacery w Szczecinie
Niezależnie od tego, czy przyjeżdżamy w region zachodniopomorski samemu, w towarzystwie rodziny, czy z lepszą połówką, powinniśmy zadbać o to, aby wiedzieć, gdzie możemy wybrać się na relaksujący spacer. W Szczecinie jest niejedna taka lokacja, gdzie przychodzą mieszkańcy i turyści, którzy pragną zaznać chwili błogiego relaksu i naładować swoje wyczerpane z energii baterie.
Jeżeli więc szukacie doskonałego miejsca w Zachodniopomorskiem na spacery rodzinne albo spacery we dwoje, Szczecin z pewnością wywiąże się z tego zadania celująco.
Rynek Sienny w Szczecinie
Podczas drugiej wojny światowej Szczecin został mocno zbombardowany podczas nalotów. Wiele części miasta zostało całkowicie zniszczonych i nigdy ich nie odbudowano w tej samej formie. Na szczęście nie dotyczyło to jednej z najstarszych części Szczecina – Rynku Siennego.
Rynek Sienny w Szczecinie najbardziej tętni życiem po zachodzie słońca. Wtedy mieszkańcy mogą naprawdę cieszyć się życiem nocnym. A za dnia warto zwiedzić Ratusz Staromiejski i znajdujące się w nim Muzeum Narodowe.
Teatr Letni w Szczecinie im. Heleny Majdaniec
Teatr Letni w Szczecinie im. Heleny Majdaniec, zwany też szczecińskim amfiteatrem, to jeden z największych amfiteatrów plenerowych w Polsce. Może pomieścić 4500 osób. Zazwyczaj, wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się tutaj sezon na imprezy plenerowe.
Wspaniałą rzeczą jest to, że teatr otwarty jest codziennie, nawet jeśli nie zaplanowano żadnego wydarzenia. Ludzie po prostu siedzą i odpoczywają, patrząc w niebo i zażywając słonecznej kąpieli.
Teatr Letni w Szczecinie mieści się w iście magicznym otoczeniu – obok dużego stawu Rusałka, pomiędzy wyniosłymi drzewami Parku Kasprowicza.
Wzgórza Bukowe na Pobrzeżu Szczecińskim
Czy jesteście zmęczeni życiem w wielkim mieście, nieustannym chaosem i ludźmi, którzy wiecznie są w pośpiechu? Jeśli tak, to najwyższy czas, aby spakować plecak, włożyć wygodne buty i udać się na dzikie łono Matki Natury. Bukowe Wzgórza oferują kompletny odpoczynek z dala od całego tego zgiełku.
Wędrując po szlakach, można natknąć się na ruiny budynków i mostów zbudowanych wiele lat temu przez Niemców. A przy odrobinie szczęścia można spotkać też dziki i jelenie. Tylko nie podchodźmy do nich zbyt blisko. Można śmiało stwierdzić, że Wzgórza Bukowe to jedno z najlepszych miejsc na spacery w Zachodniopomorskiem.
W środku ostępów znajduje się również ukryty skarb województwa zachodniopomorskiego, jakim jest Szmaragdowe Jezioro. Nazwa pochodzi od zielonego koloru wody, który jest efektem działania kopalni kredy. Kopalnia prowadziła tam swoją działalność przed laty i już od dawna jest nieczynna.
Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II w Szczecinie
Plac Jasne Błonia, który znajduje się obok Ratusza, prawdopodobnie jest ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu. Należy też do najlepszych miejsc na spacery w Szczecinie. W słoneczne i ciepłe dni ten uroczy zieleniec jest pełen osób, które pragną odpocząć od szarej rzeczywistości.
Można się tu zrelaksować z dala od chaosu miejskiego albo zafundować sobie ćwiczenia z jogi lub skorzystać z wielu różnych aktywności ruchowych. Jasne Błonia to nie tylko popularne miejsce dla mieszkańców i turystów. Skrywa też w sobie wiele historii.
W parku znajdują się dwa pomniki. Pierwszym jest pomnik papieża Jana Pawła II, a drugi to Pomnik Czynu Polaków, który potocznie nazywany jest przez mieszkańców „pomnikiem trzech orłów”. Pomnik postawiono ku pamięci trzech pokoleń obywateli polskich, którzy zapoczątkowali i kontynuowali przekształcanie Szczecina w polskie miasto.
Jezioro Głębokie w Szczecinie
Mimo braku plaż nadmorskich Szczecin posiada plaże śródlądowe, na których można odpocząć. Jedną z nich jest plaża wokół Jeziora Głębokiego. Nie znajduje się zbyt daleko od miasta, ale to wcale nie przeszkadza, żeby emanowała wiejską atmosferą. Jest to świetne miejsce do pływania lub popracowania nad opalenizną.
Miejscowi lubią rozpalać tu ogniska, ponieważ teren ma przygotowane do tego specjalne miejsca. Tak więc, można sobie urządzić małe spotkanie, upiec przepyszną kiełbaskę i spędzić czarujący wieczór.
Czy warto zwiedzić Szczecin w Zachodniopomorskiem?
Krótko mówiąc, jasne, że tak! A jeżeli mielibyśmy rozwinąć tę wypowiedź, powiedzielibyśmy, że Szczecin to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Liczne zabytki, kościoły, cmentarze, pomniki, muzea i miejsca zapewniające świetny wypoczynek są już wystarczającym powodem, żeby zajrzeć w te regiony.
A jeżeli marzy Wam się także pyszna kuchnia i bogate życie nocne, możecie być pewni, że od tej strony Zachodniopomorskie i Szczecin również Was nie zawiodą. Regionalna kuchnia jest tutaj palce lizać, czego dowodem mogą być niezliczone knajpki, restauracje i urzekające kawiarenki.
Z kolei, jeśli chodzi o dobrą rozrywkę; Szczecin to także podskakujące od dźwięków muzyki kluby nocne, a w sezonie letnim również szalone imprezy plenerowe, które nierzadko trwają do białego rana.
Warto przeczytać
Archiwum Państwowe w Szczecinie wzbogaciło się o cenne zasoby historii lokalnej
Dziesięciomiesięczne niemowlę ofiarą gwałtu w Szczecinie – partner matki zatrzymany i oskarżony
Popołudniowe działania "Bezpieczne Osiedle" w Komisariacie Policji Dąbie zakończone sukcesem